25 Haziran 2009 Perşembe

KANDİL ve Kandil Salatamız Sarmısaklı Köfte...

"Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir." (Tevbe Suresi, 128)


Allah (c.c) katında zamanların değerleri birbirine eşittir. Ancak öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle hadiseler olur kİ, o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Receb-i şerîfin ilk Cuma gecesine isabet eden Regâib Gecesi'de bu müstesna zamanlardan biridir. Cuma geceleri böyle kıymetli vakitlerden biridir. Regaib Gecesi gibi iki kıymetli gecede biraraya gelince, bu gece dahada bir kıymetli oluyor. Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla'ya sunulduğu ve O'nun rahmetinden af istenildiği umut, huzur ve müjde gecesidir.

Allah Teâla'nın kullarına lütfunun çokluğu, kereminin bolluğu ve pek çok günahkarı bağışlaması sebebiyle bu geceye Regaib Gecesi" adı verilmiştir. Bu gecenin bu değeri nereden kazandığı hususunda değişik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biri; Hz.Amine validemizin böyle bir gecede Resulullah (s.a.v)'e hamile olduğunu anladığıdır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaib gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua ederr, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Resulullah (s.a.v)'in Receb'in ilk perşembe gününü oruçla geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere on iki rekât namaz kıldığı kabul edilir.

Regâib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek suretiyle çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. Bu aylara "Çok sevaplı ibadet ayları" diyen Bedüzzaman şöyle işaret ediyor :"Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerifte yüzden geçer, Şaban-ı Muazzamada üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çıkar." (Şualar, 416)İdrak ettiğimiz mübarek Regaib Kandili vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim.
Bu geceyi nasıl karşılmak, nasıl ihya etmek gerekir?

Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır.
Bu gece, kazâsı olanın hiç değilse bir günlük kazâ namazı kılması, çok iyi olur.
Bu gecenin ihyâsı, yatsı namazıyla sabah namazını camide cemaatle kılmakla olur.

Bu, gecenin ihyâsıdır. Bütün günün ihyâsı bu...


Bir başka ihyâ şekli zikir ..... "Lâ ilâe illallah", "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed" , "Estağfirullah" , "Sübhànallah" , "Elhamdü lillâh", "Allahu ekber" , "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allah" gibi sözler mübarek kelimelerdir, cümleciklerdir. Bunları zikretmek çok sevabdır..
Bazı namazlar vardır,
Peygamber Efendimiz (s.a.v.)kılmıştır. Bunlardan birisi de tesbih namazı'dır.
Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında: 12 rek'at "Hacet namazı" kılınır.

Hacet Namazı:
2 rek'atte bir selâm verilerek kılınır.
Fâtiha-i şerîfeden sonra her rek'atte 3 "İnnâ enzelnâhü...", 12 İhlâs-ı şerîf okunur.
Namazdan sonra 7 Salât-ı Ümmiye okunup secdeye varılır.
Salât-ı Ümmiye:"Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedinin-nebiyyil-ümmiyyi ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim"
Secdede 70 defa: "Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbül-melâiketi ver-rûh" okunur.
Secdeden kalkıp 1 defa: "Rabbiğfir verham ve tecâvez ammâ ta'lem. İnneke entel-eazzül-ekrem" okunur.
Tekrar secdeye varılıp yine 70 defa "Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbül-melâiketi ver-rûh" okunur.
Secdeden kalkıp duâ yapılır.
Duâda Hz. Allâh'a şu şekilde de ilticâ etmelidir: "Allâhümme bârik lenâ recebe ve şa'bân. Ve bellığnâ ramazân"

ve Bir Kandil Günü Halacığımın Ellerinden Kandil salatası:)))Bu mübarek Regaip Kandilinde ,Öncelikle tüm Arkadaşlarımın Kandilini tebrik ediyorum Raabim rahmetini üzerimizden eksik etmesin.... Kandil tarifi olsun ....
Adana dan lezzetli salata....Biz çook zevkle tadıyoruz halacığımın her yapışında...emin olun bulgurlu salataların içinde en çok tercih ettiğimiz diyebiliirm
tarifine geçelim...

malzemeler:


2 kase ince bulgur(köftelik)


1 yumurta


1 çay bardağı irmik


tuz


1 tatlı kaşığı biber salçası


ılık su


3 kaşık un

sosu için:


2 kaşık salça


2- 3 domates rendesi


1 çay bardağı zeytinyağ


sarımsak


maydanozmalzemeler ile yumuşak bir hamur hazırlanır ve misket büyüklüğünde köfteler tepsiye dökülür... her birinin ortasınına baş parmağımızla iz bırakılır...


hazırlanan köfteler suda haşlanır...

Bu arada domates salça ve zeytinyağı ile sos hazırlanır ateşten alınarak içine maydanoz ve arzu edilen ölçüde sarımsak ilave edilir.


haşlanan köftelerimiz sıcakken sosla karıştırılarak dileyen soğuk dileyenler sıcak servis yapabilir..Ben sıcak tercih ediyorum...Yanında yoğurt ile çok daha lezzetli oluyor afiyet olsun...Hayırlı Kandiller.....

8 yorum:

Eylem dedi ki...

sizinde kandiliniz kutlu olsun.

pembe tatlar dedi ki...

Hayırlı kandiller canım..

tasarım mekani dedi ki...

Seninde kandilin mubarek olsun inS. Rabbim hayirlar vesile eylesin bol bol ibadet etmeyi nasip ey lesin.. medinem

Doyumluk.... dedi ki...

Kandiliniz mubarek olsun.

aysemmutfakta dedi ki...

ayşeciğim,hayırlı cumalar diliyorum.güzel yorumuna tşk .haklısın böyle maharetler az bulunur.galiba şanslıyım.halacığının eelerine sağlık bulgurun her türünü çok severim.buda favorimdir afiyetler olsun.

CANDAN TARİFLER dedi ki...

GEÇMİŞ KANDİLİNİ EN CAN-I GÖNÜLDEN KUTLUYORUM .. RABBİM NİCELERİNİ GÖSTERMEYİ NASİP ETSİN İNŞALLAH... HAYIRLI CUMALAR..

3prenses dedi ki...

kandilin kutlu olsun.bu köfteyi çok severim.teşekkürler paylaşımına

e.esma.a dedi ki...

canım seninde geçmiş kandilin mübarek olsun:)
salatan güzel gözüküyor yine orjinal bir tarif ellerine sağlık
sevgiler...

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin